Multidisipliner Sağlık Hizmetleri

Biyokimya Laboratuvarı

Hastanemiz Biyokimya ve Mikrobiyoloji laboratuvarında yapılan tüm çalışmalar uluslararası standartlara uygun teknolojik ekipmanlar ve alanında uzman hekimlerin denetimi altında gerçekleştirilmektedir.


Biyokimya Laboratuvarımızda günümüz modern tıp anlayışı çerçevesinde son teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek, en güncel cihazlar ve uzman kadromuzla tıbbi laboratuvar hizmetlerini en doğru, güvenilir ve kısa sürede vermeyi amaçlamaktayız.

Biyokimya laboratuvarı, sağlık ve hastalıktaki biyokimyasal mekanizmaları, hastalıkların önlenmesi, tanı, ayırıcı tanı, prognoz ve tedavinin izlenmesinde biyolojik materyallerde (serum, plazma, dokular ve diğer vücut sıvıları), kimyasal ve moleküler biyolojik yöntemler ile analizlerin gerçekleştirilmesi, uygun analizler (testler) ile organ fonksiyonlarının incelenmesini, testlerin seçimi ve uygulamasını, sonuçların tıbbi yorumlarını, klinisyenler ile konsültasyon birlikteliği, bilimsel gelişmelere ve yeniliklere uyum sağlayan ve laboratuvar tanıyı da içeren tıbba özgün laboratuvar bilimi kapsamında faaliyetlerini devam ettirmektedir.

Biyokimya Laboratuvarımızda;

Biyokimyasal Analizler
Hormon Analizleri
Metabolizma Analizleri
İdrar Analizleri
Tam Kan Sayım hizmetleri verilmektedir.

 

COVID 19 Testleri

Özel Adatıp İstanbul Hastanesi Laboratuvarı, Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiştir. COVID 19 PCR ve Antikor testleri hastanemiz bünyesinde yapılmakta ve laboratuvarımızda incelenmektedir.

 

PCR Testi nedir?

PCR, bir tanı testidir. Kişinin o anda hasta olup olmadığını ortaya koymaktadır.

 

PCR Testi nasıl yapılır?

Burun ve boğazdan, ucu pamuklu ince bir çubuk vasıtasıyla sürüntü örneği alınarak yapılmaktadır.

 

Sonucu ne zaman çıkar?

Laboratuvar şartları ve test yoğunluğuna göre 3-4 saatte sonuçlanmakla birlikte, bu süre laboratuvarın yoğunluğuna göre uzayabilmektedir.

 

Antikor testi nedir?

Kişide oluşan antikorları, daha önce enfeksiyonu geçirip geçirmediğini ve bağışıklık gelişip gelişmediğini gösterir.

 

Nasıl yapılır?

Antikor testi koldan kan alınarak çalışılmaktadır. Parmak ucundan alınan kan ile çalışılan testlerden daha güvenilirdir. Çalışılması yaklaşık 40 dakika sürmekle birlikte, 24 saat içerisinde sonuç bildirilmektedir.

 

IgM nedir?

Covid enfeksiyonuna yanıt olarak oluşan ilk immunglobulin tipidir. (Ortalama 7. Gün)

 

IgG nedir?

IgG pozitif ise enfeksiyonu geçirdiğini ve bağışıklık geliştiğini gösterir.