Multidisipliner Sağlık Hizmetleri

Check-Up, her bireyin belirli aralıklarla sağlığını korumak için yaptırması gereken sağlık taramasıdır. Check up, yani dönemsel sağlık taraması ile hiçbir şikayeti olmayan kişilerde, gizli kalmış ve ileride hastalığa yol açabilecek problemlerin saptanması ve önleyici tedbirlerin alınmasını sağlar.


Check-up Nedir?

 

Check-up, her bireyin belirli aralıklarla sağlığını korumak için yaptırması gereken sağlık taramasıdır. Check-up, yani dönemsel sağlık taraması ile hiçbir şikâyeti olmayan kişilerde, gizli kalmış ve ileride hastalığa yol açabilecek problemlerin saptanması ve önleyici tedbirlerin alınmasını sağlar. Çağımızın hastalıkları olan kalp damar hastalıkları, kanser, hipertansiyon gibi pek çok erken ve doğru tanı, yaşam süresi ve kalitesi açısından son derece önemlidir. Ayrıca hiçbir belirti vermeden ve hastada hiçbir şikâyete neden olmadan yıllarca gizli ilerleyen, bunun yanında beyin, kalp, böbrekler gibi hayati organlara da zarar veren hipertansiyon, kolesterol yüksekliği ve diyabet gibi hastalıklarda da erken teşhisin ve düzenli tedavinin önemi büyüktür.

 

Check-up Kimlere Önerilir?

 

Kalp damar hastalıkları, diyabet, hipertansiyon, prostat hastalıkları ve kanser riski taşıyan kişilerde düzenli aralıklarla sağlık taraması önerilmektedir. Karaciğer hastalığı, meme, rahim, kalın bağırsak, mesane ve prostat gibi sık görülen bazı kanserlerin de erken teşhisi hayati önem taşımaktadır. Unutulmaması gerekir ki, pek çok hastalık erken dönemde fark edilirse, uygulanacak tedavinin başarısı da o denli fazla olmaktadır. Bu nedenle yılda bir kez yaptıracağınız check-up ile sağlığınızı kontrol altına alabilirsiniz.

 

Hangi Aralıklarla Check-up Yapılmalıdır?

 

Sağlıklı bir kişinin yılda bir kez check-up yaptırması önerilmektedir. Özellikle erken belirti vermeyen yani klinik olarak kişide henüz şikâyete yol açmayan risklerin anlaşılmasında sağlık taraması öne taşır.

 

Check-up Nasıl Yapılır?

 

Check-up öncesi randevu günü aç karna (8-10 saat arası bir açlıkla) check-up merkezine gelindiği zaman kan ve idrar tahlilleri alınıyor bunun dışında kalp elektrosu (EKG), akciğer filmi, batın ultrasonu gibi görüntüleme yöntemlerine başvuruluyor. Kişinin yaşı ve cinsiyetine göre mamografi, PSA testi gibi tetkikler gerçekleştiriliyor. 50 yaş üstünde endoskopik tetkikler planlanabiliyor. Check-up süresi panel içeriğine göre farklılık gösterebiliyor. Sonuçlarınız check-up panel içeriğindeki tetkiklere bağlı olarak aynı gün içerisinde ve/veya takip eden günlerde hazır oluyor.

 

Check-up Öncesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Size uygulanacak tetkikler bir kısım ön hazırlık gerektirdiği için, aşağıdaki önerileri dikkate almanızı rica ederiz. Bu önerilere uyarak gelmeniz, işlemlerin hızlı yürümesini, tetkikler arasında bekleme sürenizin kısalmasını ve tetkiklerin en doğru şekilde sonuçlanmasını sağlayacaktır. Sürekli kullandığınız ilaçlar varsa check-up işleminiz öncesi alımına devam edebilirsiniz. Laboratuvar testleri için, kan almadan önce, yaklaşık 12-14 saat açlık gerekmektedir. Su içilebilir fakat sigara, şeker ve kafein içeren gıdalar tüketilmemelidir. Randevudan bir gün önce alkol alınmamasını ve akşam yemeğinde hafif gıdalar tüketilmesini gerekir. Program içeriğinizde Batın (Abdomen) ultrasonu bulunuyorsa aç olmanız ve mesanenizin dolu olması (idrar yapma isteği olması) gerekiyor. Bu nedenle işlemlerinizin yapılacağı gün, check-up yetkililerinin yönlendirmesi doğrultusunda, uygun zamanda su içmeye başlamanızı ve su içmeye başladıktan sonra idrara çıkmamanızı öneriyoruz. Program içeriğinizde Eforlu EKG testi bulunuyorsa havlu, yedek atlet, spor kıyafet ve spor ayakkabı getirmeniz önerilir. Kadın hastalarımız için; program içeriğinizde mamografi tetkiki bulunuyorsa duş alınmasını, krem, parfüm ve benzeri malzemelerin kullanılmamasını rica ederiz. Hekimle görüşmenizde kullandığınız ilaçları belirtmeyi unutmayınız. Eski test sonuçlarınızın mevcut ise yanınızda getirmenizi rica ediyoruz.

 

Check-up Aşamaları Nelerdir?

 

Hekim tarafından yapılacak detaylı fizik muayene risk faktörleri değerlendirilir ve uygun check-up programı seçilir. Kan testleri ile kişinin metabolik, hormonal, hematolojik durumu belirlenir. Radyolojik tetkikler ile organların görüntülenmesi yapılır, gerekli görüldüğü halde ileri teknolojinin kullanıldığı testler de check-up programına eklenilir. Fonksiyon testlerinde ise kalp ve solunum sisteminin durumu ölçülür. Endoskopik görüntüleme işlemlerinde amaç, özellikle mide bağırsak sistemine doğrudan ulaşmak ve gerekirse örnek alabilmektir. Son olarak hekim ile değerlendirme görüşmesi yapılarak, sonuçlar incelenir ve var olan tedavi planı oluşturulur. Adet döneminde olmamın check-up sonuçlarına etkisi var mıdır? Bazı hormon testleri özellikle adet dönemi başında, bazıları adet dönemi ortasında gerçekleştirilebilmektedir. Hormon testleriniz, mamografi ve meme ultrasonunuz için seçilebilen dönemler olabilir. Adet döneminiz için check-up hekiminizi bilgilendirmeniz önerilir.

 

Check-up Sonuçlarım Ne Zaman Çıkar?

 

Check-up sonuçları genellikle aynı gün çıkar ve hekim hastayı durumla ilgili bilgilendirir. Ancak özellikli testler 2-3 gün veya 1 hafta sonra sonuçlanabilir.

 

Hamileler Check-up Yaptırabilir mi?

 

Hamile kadınlar, akciğer grafisi ve radyolojik tetkikler gibi radyasyon içeren tetkikler haricindeki içeriklerden faydalanabiliyor.